معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در دانشگاه گیلان: دستاوردهای دانشگاه ها در حوزه علم و فناوری غیرقابل کتمان است

11 06 2021
کد خبر : 3925622
تعداد بازدید : 165
دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای مدیریت آموزش عالی در جمع روسای دانشگاه های استان گیلان که به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار شد گفت: دانشگاه های کشور در طی سالیان گذشته به ویژه ۱۵ سال اخیر به تدریج و تقریبا به صورت شتابنده در حوزه فناوری ورود کرده اند و دستاوردهای بزرگی نیز در بخش های متفاوت علمی از جمله حوزه دانش بنیان و علوم پایه داشته اند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تشکیل مراکز کارآفرینی، رشد پردیس های علمی و فناوری ، حمایت از تشکیل شرکت های برخواسته از متن دانشگاه ها و تاسیس آزمایشگاه های مرکزی از جمله اقداماتی است که به توسعه نظام علمی اثر گذار بود.
دکتر رحیمی در ادامه با اشاره به تنوع مراکز آموزش عالی در کشور، اضافه کرد: تنوع دانشگاه ها  از جمله پیام نور، علمی و کاربردی، غیردولتی و غیرانتفاعی نشان می‌دهد که طیفی از آموزش عالی متناسب با نیاز فراهم شده ضمن اینکه همه دانشگاه ها در توسعه و ترویج علمی کشور اثربخش و نقش آفرین بودند.
وی ادامه داد: البته در توسعه کمی آموزش عالی در برهه ای غیرمتوارن عمل شد و بی رویه توسعه یافت که بخشی از آن ریشه در برخی رقابت هایی دارد که نباید اتفاق می افتاد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه با بیان اینکه زیرساخت های توسعه علمی و فناوری در گیلان هر سال نسبت به سال های گذشته باید توسعه بیشتری داشته باشد، گفت: هر شهرستان باید مراکز نوآوری و یک مرکز رشد داشته باشد.
 
دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان و قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در استان گیلان نیز در این نشست گفت: ٨٠ درصد دانشجویان دانشگاه های گیلان شهریه پرداز بوده و بقیه رایگان تحصیل می کنند و هم اکنون ۹۷ هزار دانشجو در دانشگاه های گیلان تحصیل می کنند.
دکتر رضی گفت: ١١ درصد دانشجویان در دانشگاه های گیلان در مقطع کاردانی، ٧٠ درصد کارشناسی، ۵. ۱۵ درصد کارشناسی ارشد و ۵. ۳ درصد در مقطع دکتری تحصیل می کنند.
رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به فعالیت ٢ هزار و ٢٠٠ عضو هیات علمی در دانشگاه های گیلان افزود: چهار هزار حق التدریسی نیز در دانشگاه های استان برای آموزش دانشجویان فعالیت دارند.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت شورای مدیریت آموزش عالی گیلان خاطرنشان کرد: در این شورا چهار کارگروه تشکیل شده که هر یک از مراکز آموزش عالی مسئولیت هر کارگروه را بر عهده دارند.
دکتر رضی اضافه کرد: کارگروه پژوهش، نوآوری و فناوری با مسئولیت دانشگاه گیلان، مهارت آموزی و کارآفرینی با مسئولیت فنی و حرفه ای، آموزشی با مسئولیت دانشگاه آزاد و  کارگروه فرهنگی و دانشجویی با مسئولیت دانشگاه پیام نور تشکیل شده است.
 
در این نشست هر یک از روسای دانشگاه های استان نیز به بیان نظرها و دیدگاه های خود در ارتباط با مسائل آموزش عالی استان پرداختند.

دسته بندی :
خبرها

خبر های مهم

Asset Publisher

There are no results.